Historia chóru
Niekwestionowany poziom i kultura muzyczna, wrażliwość, piękno brzmienia, delikatność dźwięku, skromność i ogromna pokora a jednocześnie, wiele głosów brzmi jak jeden, uczucie że wszystkie serca biją jednym rytmem, tak w kilku słowach można podsumować wrażenia kiedy słucha się jednego z najlepszych chórów nie tylko na Lubelszczyźnie, ale także w Polsce. Chóru w którym cierpliwość i wytrwałość współpracy chórzystek, chórzystów i dyrygentów słychać w każdej wyśpiewanej nucie.
Chór to miejsce dla osób wytrwałych i pracowitych, wiele powtarzanych prób, szlifowania repertuaru, nauka wrażliwości na dźwięki, to praca nad intonacją, bez względu na rodzaj interwałów w wielogłosie, oswojenie nawet najtrudniejszej harmonii, prawidłowej emisji głosu, dbania o dykcję i oddech, sposobu interpretacji i wyrażenia emocji czy uzyskaniu wyraźnej barwy w sekcjach głosowych, a jednak pasją do muzyki, ten Chór potrafi zarazić już pięciolatki. Skład zespołu tworzy ponad setka dziewcząt i chłopców wrażliwych adeptów i absolwentów sztuki chóralnej, pracujących na stałe w pięciu grupach wiekowych. Grupa Początkująca swoją żywiołowością i radością muzykowania wkracza w świat śpiewu chóralnego. Grupa Najmłodsza to dziecięca, niespożyta energia zamknięta w kształtujących się głosach. W głosach Grupy Młodszej słychać pasję, radość i współbrzmienie. Zasadniczy skład zespołu stanowi Grupa Najstarsza, to pełny profesjonalizm i harmonia. Grupę Absolwentek tworzą osoby które po jednej próbie potrafią zabrać słuchaczy na meandry śpiewu chóralnego. A nad wszystkim czuwa czwórka niezwykłych i wspaniałych osobowości, niesamowitych ludzi z prawdziwą pasją i zaangażowaniem, znakomitych fachowców, co słychać w interpretacjach chóru, nieustannie szukających nowych doświadczeń i inspiracji w sztuce dyrygowania – Zdzisław Ohar, Karolina Filipczak-Sulima, Joanna Knap i Magdalena Wolska.
Zespół powstał w październiku 1992r. Od początku swojego istnienia związany jest ze Szkołą Podstawową nr 16 w Lublinie, przy ulicy Poturzyńskiej 2, gdzie 5 maja 1993 roku w czasie uroczystości nadania Szkole imienia Fryderyka Chopina odbył się pierwszy koncert. Już w drugim roku pracy na XIV Ogólnopolskim Konkursie Chórów a’cappella Dzieci i Młodzieży Szkolnej grupa zdobywa swoją pierwszą nagrodę - Brązowy Kamerton. W roku 1995 zespół przyjął nazwę Chór La Musica. Po pierwszym sukcesie przyszły kolejne, każdego roku pula nagród w kolekcji Chóru stale się powiększa, niejednokrotnie o najwyższe trofea wielu znaczących konkursów, a w historię zespołu wpisało się już blisko sto pięćdziesiąt festiwali i konkursów.
Każdy kolejny rok działalności, a jest już ich ponad trzydzieści, to doskonalenie i podnoszenie poziomu artystycznego oraz żywa działalność koncertowa. Repertuar zespołu tworzą utwory kompozytorów polskich i zagranicznych od XV do XXI wieku, a także kolędy, pastorałki oraz standardy muzyki popularnej, od pięknych tekstów łacińskich poprzez utwory ludowe, znane kompozycje w nowych aranżacjach jak również utwory skomponowane specjalnie dla Chóru.
W czasie działalności Chór koncertował między innymi w Bułgarii, we Francji, na Litwie, w Macedonii, w Niemczech, na Słowacji, na Ukrainie, na Węgrzech i we Włoszech. Uczestniczył w czterech międzynarodowych projektach Fundacji Szczęśliwe Dzieciństwo - 3 kultury 3 chóry nawiązując stałą współpracę z chórami Schola Cantorum z Lipska – Niemcy i chórem Septemthillis - Lipany – Słowacja, oraz międzynarodowym projekcie - 4 chóry - 4 kultury wspólnie z chórami Vox Juventutis z Debreczyna – Wegry, Septemthillis - Lipany - Słowacja oraz chórem prof. Georgi Dymitrow z Jampola – Bułgaria.
Formacja ma na swoim koncie dwa autorskie, wyjątkowe i niespotykane projekty cyklicznie. Od prawie trzydziestu lat, w Szkole Podstawowej nr 16, w każdą druga sobotę stycznia odbywa się Opłatkowy Koncert Kolęd z gościnnym udziałem chórów i zespołów, polskich i zagranicznych. Wakacyjny obóz szkoleniowo-wypoczynkowy chórzystów to wspólny letni wypoczynek połączony z pracą nad dopracowaniem i rozszerzeniem repertuaru, a od ponad dekady tą pracę, w ostatni obozowy wieczór Zespół melodyjnie podsumowuje Letnim Koncertem Mozaikowym, który wpisał się na stałe w kalendarz chóralnych wydarzeń. Oba projekty cieszą się ogromnym uznaniem i niezawodną frekwencją publiczności.
W dorobku zespołu znalazły się również wykonania muzyki klasycznej z Orkiestrą Filharmonii Lubelskiej oraz nagranie kompozycji Rafała Rozmusa do 30-minutowego filmu fabularnego w reżyserii Hanki Brulińskiej, aktorki Teatru im. J. Osterwy pt. „Biec w stronę Ty”. Zespół z bardzo dobrym skutkiem nie boi się podejmowania nawet karkołomnych projektów typu połączenia soulu, muzyki afrykańskiej i przebojów pop (Tempus Paschale - Musica Sacra, Musica Profana), nietypowych, kameralnych projektów z udziałem nietypowych instrumentów (Wyliczanki Polskie - Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej "Kody") czy udziału najmłodszych adeptów sztuki chóralnej w Nocy Kultury („Lulabajki” – Teatr Chorea, Natalia Przybysz) oraz wielu innych.
Zespół, dwukrotnie (za osiągnięcia w roku 2014 i w roku 2022) uzyskał nominacje do Nagrody Prezydenta Miasta Lublin w kategorii Nagroda Artystyczna Miasta Lublin przyznawaną na podstawie oceny osiągnięć o istotnym znaczeniu, za wybitne dokonania w dziedzinie twórczości artystycznej powstałe w okresie danego roku kalendarzowego, w szczególności w takich dziedzinach sztuki jak m. in. muzyka, z uwzględnieniem działalności w dziedzinie twórczości artystycznej która w znaczący sposób wiąże się z Lublinem lub sprawia, że Lublin jest rozpoznawalny w kraju lub za granicą. Nominacje, były dla Zespołu ogromnym wyróżnieniem, zwłaszcza, że zawsze z ogromną przyjemnością Chór pełni rolę śpiewającego ambasadora swojego miejsca na Ziemi - Lublina i Lubelszczyzny.